Anasayfa Dizi İncelemesi Bodyguard (Netflix) Dizi İncelemesi

Bodyguard (Netflix) Dizi İncelemesi

Yazan: islamsaka
0 yorum

Bodyguard dizisi aslında 26 Ağutos 2018 tarihinde BBC One kanalı üzerinden yayınlanmaya başlamıştır. Dizinin ekranlardaki başarısından sonra Netflix tarafından yayın haklarının bir kısmı alınıp platform üzerinden yayınlanmaya başlanmıştır. Netflix ile birlikte dünyaya açılan bu yapım suç, politik-drama kategorilerinin altında izleyiciyle buluşmaktadır. World Productions tarafından yapımcılık faaliyetleri sürdürülürken ITV Studios Global Entertainment dağıtım şirketi tarafından proje tüm ortaklara dağıtılmaktadır. Jed Mercurio’nun senaristliğiyle birlikte yönetmen koltuğunda Thomas Vincent ve John Strickland oturmaktadır. Ayrıca sitemizde yayınlanan içeriklerden facebook sayfamızı takip ederek hızlıca haberdar olabilirsiniz. Sex Education 3. Sezon Onayını Aldı yazımıza da göz atmayı unutmayın.

Atmosferi

Bodyguard dizisi, çekimlerinin yapıldığı ülkenin muhtemelen en karakteristik özelliklerinden biri olan kapalı havayı tamamıyla yansıtmaktadır. Evet… Bu ülke İngiltere. Bu bölgeden dolayı havanın tamamen aydınlık olduğu tek bir an bile göremiyoruz. Normalde buna uzun süre maruz kalan izleyici, izlediği şeyden çabucak sıkılabilir, soğuyabilir. Fakat, gelin görün ki dizinin sürükleyiciliği buna mani oluyor. Olay örgüsünün idame ettirildiği sahnelerin hepsi en ince detayına kadar düşünülmüş dekorlarla kaplı. Doğal ve gerçekçi olan bu dekorların, böyle bir hikayeye katkısı yadsınamaz düzeyde. Tabii konu bakımından dizi izleyici hep bir sorgulamaya, gizem çözmeye itiyor. Bunun dozunu yer yer kaçırıp kafamızda ufak tefek kopmalar yaşatsa da ilerleyen süreçte kendimize aldığımız bilgilerle çeki düzen verebiliyoruz. Toparlayacak olursam, dizi atmosfer anlamında bizi gayet güzel karşılıyor diyebilirim.

Bodyguard Dizi İncelemesi

Bodyguard Dizisinin Oyuncuları

Bodyguard dizisinin oyuncularını daha önce ingiliz yapımı dizileri izlediysen kolaylıkla çıkartabilirsiniz. Fakat bu coğrafyanın suyunu içmemişseniz muhtemelen ilk defa karşılaşacaksınız. Lakin, ön yargıyla yaklaşmayın. Her biri birbirinden değerli, çok yetenekli oyuncular. Böyle bir hikayede oyunculuk yapmak, günümüzde Türkiye pazarında fazlasıyla izlenen çıldıran erkek veya delirmiş kadın rolünü canlandırmaktan kat kat zor diyebilirim. Bunun en büyük sebebi ikinci örneğimden anladığınız dizilerin sadece çatapat oyunları göstermesindendir. Ortamdan gelen oyuncunun özgürlük hakkı olduğundan dolayı kişinin sadece kendini yansıtması yeterli. Fakat Bodyguard ve buna benzer yapımlarda oyuncular senaryoya neredeyse harfiyen uymak zorunda kalıyor ve donuk bir sahnedeki küçük duygu tonlamalarını yapabilmeleri gerekiyor. Gerisini siz düşünüp, yorumlayıp, aşağıdaki yorum kısmına yazmayı unutmayın. Şimdi dizi boyunca en çok karşılaştığımız iki karaktere kısaca göz atalım.

David Budd (Richard Madden), kendisi bir İskoç’tur. Afganistan’da savaşırken gazi olmuştur. Gaziliğinden sonra Temel Koruma Görevlisi olarak Koruma Komutanlığı tarafından özel kişililer için atanmaktadır. Afganistan’da geçirdiği süre onun politikacılara karşı güven problemlerine ve dengesiz davranışlarına sebep olmuştur. Siyaset cephesinde en sevmediği kişilerden biri olan İçişleri Bakanı Montague’nun yanına atanır. Ayrıca David, evlidir ve iki çocuğa sahiptir. Ama karısıyla ilişkileri oldukça dengesiz ve kopmanın eşiğindedir. 

Julia Montague (Keeley Hawes), İngiltere İçişleri Bakanı’dır. Julia’nın hem politik tutkusu hem de sivil özgürlükleri ihlal eden tartışmalı “Snoopers Charter” RIPA 18 tasarısı oldukça çok düşman edinmesine sebep olur. David Budd intihar bombacısı saldırısı önlendikten sonra bulunduğu konumdan Julia’nın korumalığına terfi ettirilir. Fakat Julia, bu genç, yetenekli ve karizmatik koruması karşısında duygularını daha ne kadar saklayabilecektir?

Bodyguard Dizi İncelemesi

Bodyguard Dizisinin Konusu

Bodyguard dizisinin konusu eski Afganistan gazisi David’in özel ve yetkili kişilere korumalık yapması etrafında şekilleniyor. Bir tren yolculuğunda intihar bombacısının düzenlediği saldırıyı önleyen David terfi alır. İçişleri Bakanı’nın özel koruması olarak atanan David artık çok daha ciddi bir işle uğraşmaktadır. Politik anlamda düşmanlarını sayarak bitiremeyeceği bir kadının korumalığını yapmıyormuş gibi düşüncüleri yüzünden en sevmediği siyasetçiyle çalışmak zorundadır.

Benzer Gönderiler

Bir Yorum Bırak