Anasayfa Film İncelemesi Contagion (Salgın) Film İncelemesi Corona Virüs Benzeri Film

Contagion (Salgın) Film İncelemesi Corona Virüs Benzeri Film

Yazan: islamsaka
0 yorum

Contagion (Salgın) filmi corona virüs vakalarından sonra internette en çok izlenen filmlerden biri haline geldi. Konusu bakımından günümüzde hızlıca yayılan ve aşısı geliştirilemeyen corona virüsüyle büyük benzerlikler gösteren film dikkat çekmektedir. Film 3 Eylül 2011 tarihinde Venedik Film Festivalinde tanıtıldı ve 21 Ekim 2011 tarihinde vizyona girdi. Filmin gösterim süresi 106 dakika (1 saat 46 dakika). 60 milyon dolar bütçeyle çekilen filmin yönetmen koltuğunda Steven Soderbergh oturmaktadır. Filmin senaryosu başarılı senarist Scott Z. Burns tarafından yazılmıştır. Yapımcılarının Michael Shamberg, Stacey Sher ve Gregory Jacobs olduğu filmin Türkiye gişe hasılatı 1.094.365₺’dir. İlaveten filmi toplamda Türkiye’de 100.179 kişi izlemiştir. Ayrıca sitemizde yayınlanan Hababam Sınıfı Yeniden Film İncelemesi konumuza da göz atmanızı öneririz. Sitemize eklenen içeriklerden haberdar olmak için facebook sayfamızı takip etmeyi unutmayın.

Contagion (Salgın) Film Fragmanı

Play Video

Atmosfer

Contagion (Salgın) filminin atmosferi konusu itibariyle kaos ve karanlık bir havayı çağırıştırıyor. Bu durumun getirdiği sönüklük filme yansımamış durumda. Çünkü, filmin konusu bu durumun oluşmasına engel olmaktadır. Dünya’ya hızla yayılan ve öldürme olasılığı yüksek olan virüsün konu edinildiği film, sizleri sonuna kadar merak içinde bırakıyor. Merak uyandıran olay dizgileri olduğu kadar filmde gizem unsurları da bulunmaktadır.

Contagion (Salgın) filminin görsel efektler, sahne kurguları vb. tüm çekim detayları etraflıca düşünülmüş. Fakat yer yer senaryo ve oyuncu bazlı problemler hikayenin bize aktarılmasında atmosferin önemini kaybettirebiliyor. Amma velakin, genel olarak filmde virüsün tahribatı gayet güzel gösterilmiş diyebilirim.

Contagion (Salgın) Film İncelemesi Corona Virüs

Contagion (Salgın) Film Oyuncuları

Contagion (Salgın) film oyuncuları, genel olarak karakterlerini canlandırmakta ortalama bir performans sergilemişlerdir. Bazı sahnelerde seyirciye geçirilmek istenen duygu konusunda problem yaşasalar da bu, kötü performans sergiledikleri anlamına gelmemektedir. İsterseniz başrol kadrosunda birden fazla ismin olduğu filmin oyuncuları ve canlandırdıkları karakterlere göz atalım.

Contagion (Salgın) Filminde Mitch Emhoff (Matt Damon), AIMM şirketinin sahibi ve aynı zamanda virüsü Amerika’ya taşıyan Elizabeth Beth Emhoff’ın eşidir. Mitch, karısının bir sabah yere yığılması üzerine onu hastaneye götürür. Hastanede tedavi edilemeyen karısının tehlikeli bir virüsün pençesinde olduğunu bilmemektedir. Fakat bu tehlikeli virüse karşı bağışıklılığı olan Mitch, salgından etkilenmeyecektir. Karısının kaptığı virüs çocuğuna da geçince oldukça tedirgin olan Mitch uzakta yaşayan kızını yanına çağırır. Aşı çıkana kadar tek amacı bu salgından kızını korumak olan Mitch bu süreçte yağma vb. unsurlardan ailesinden geriye kalan tek kişiyi koruma çabasını izleyeceksiniz.

Elizabeth Beth Emhoff (Gwyneth Paltrow), Mitch’in eşidir. İş görüşmesi amacıyla Çin’e gittiğinde yarasa ve domuz kaynaklı bir virüs kapar. Amerika’da salgının başlamasına ön ayak olacak Beth, eve geldiğinde ilk virüsü çocuğuna bulaştırır. Kısa bir süre sonra virüsün pençesinde kalan Beth ölür ve aşıyı geliştirmek için çalışan doktorlar onun Çin’de ki gittiği ve yaptığı işlerin izini sürmeye başlar.

Contagion (Salgın) Filminde Dr. Ellis Cheever (Laurence Fishburne), salgın başladıktan sonra bunu kontrol altına alıp aşı geliştirme programının başına geçmesi sağlanır. Küresel çapta salgını kontrol altında tutup aynı zamanda aşı geliştirme programını yöneten Ellis’in işi oldukça zordur. Karşısında oldukça bulaşıcı ve öldürücü potansiyele sahip Çin kaynaklı bir virüs vardır. Bu doğrultuda bir ekibi yöneten Ellis, en güvendiği elemanlarından birisini hastalığı belli başlı eyaletlerinde kontrol altına alması için görevlendirir. Fakat bir süre sonra hastalık kapan Dr. Erin Mears görevden uzaklaştırılmak zorunda kalınır.

 

Corona Virüs Tehdidine Benzer Bir Virüsle Uğraşan Diğer Oyuncular

Contagion (Salgın) Filminde Alan Krumwiede (Jude Law), bir blog yazarıdır. Salgın haberleri gelmeye başladıktan sonra konuyla ilgili teoriler yazıp rant elde etmeye çalışır. Salgın ciddi bir boyuta ulaştıktan sonra büyük bir kitleye hitap etmeye başlayan Alan, geliştirilen aşının işe yaramayacağına dair insanları telkin ederek kaosa sürüklemektedir.

Dr. Leonora Orantes (Marion Cotillard), Dünya Sağlık Örgütü tarafından salgını araştırmak amacıyla Çin’e gönderilen uzmandır. Salgının kaynağını arayan Dr. Leonora işini tamamladıktan sonra kendilerine yardım arayan kişiler tarafından aşı için alı koyulmuştur. Fidye olarak aşı talep eden kişiler, filmin sonunda istediklerine ulaşıp ulaşamayacak mı izleyip görmelisiniz.

Dr. Erin Mears (Kate Winslet), Dr. Ellis tarafından salgını kontrol altına alıp önlemler oluşturması amacıyla görevlendirilmiştir. Salgınla ilgili tedbirler almaya çalışırken o da kurban olur. Tek çaresi aşıyı beklemek olan Erin, görevinde başarısız olduğu için kendine kızmaktadır.

Contagion (Salgın) Filminde Dr. Ally Hextall (Jennifer Ehle), salgın başlatan bu virüsün aşısını geliştiren ekibin başındadır. Toplamda 57 kez antikor üretmeye çalışan Ally, son üretilen aşıyı bir maymunun üstünde değilde kendi üstünde deneme kararı verir. Böylelikle test aşamasını çabucak geçerek insanlara aşıyı dağıtabileceklerdir. Film boyunca laboratuvarda gördüğümüz Ally, sonunda ona verilen görevi başarıyla tamamlayacaktır.

Contagion (Salgın) Film İncelemesi Corona Virüs
Konusu

Contagion (Salgın) Filminin Konusu: Hava yoluyla insanlara geçen ve öldürme riskinin yüksek olduğu bir virüs Çin’den başlayarak tüm dünyaya yayılmaya başlar. Dünyanın birçok yerinden gelen uzmanlarla birlikte salgını durdurmak için tedavi geliştirilmeye başlanır. Aynı zamanda bulaşma riskine karşı sert tedbirlerde alınır. Fakat her ne yapılırsa yapılsın birçok insan bu salgın fulyasına katılır ve çareleri aşı olur. Milyonlarca kişiye dağıtılacak aşıyı geliştirmek hiç kolay olmayacaktır.

Benzer Gönderiler

Bir Yorum Bırak