Anasayfa Film İncelemesi Hababam Sınıfı Yeniden Film İncelemesi

Hababam Sınıfı Yeniden Film İncelemesi

Yazan: islamsaka
0 yorum

Bugün ki film incelemesi Hababam Sınıfı Yeniden üzerine olacak. Senaryosunun Evren Erdoğan ve Ayşe Balıbey Tanıl tarafından yazıldığı filmin yapımcılığını Hann Media üstlenmektedir. Yönetmen koltuğunda Doğa Can Anafarta oturmaktadır. Film, 17 Mayıs 2019 tarihinde vizyona girmiş ve komedi, macera türleri arasında değerlendirilmiştir. Yazılan senaryonun kurgusu ise Levent Çelebi tarafından yapılmıştır.

Kalitenin arşa çıktığı eski Hababam Sınıfı filmlerinden sonra yeni versiyonları onlar kadar başarı yakalayamasa da izlenebilir bir düzeyde olduğu su götüremez bir gerçektir. Fakat eski filmlerde olan konu bütünlüğü, oyuncu performansları tabii ki serinin yeni filmlerinde gözlenememektedir. Ayrıca İlk Türk Kadın Hükümdarı Tomris Hatun‘un filmi çekilmektedir. Yazımıza göz atmanızı tavsiye ederim. Sitede yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak içinde facebook sayfamızı takip edebilirsiniz.

Hababam Sınıfı Yeniden İzlemeye Değer mi Değmez mi?

Hababam Sınıfı Yeniden, genel olarak eğlenceli ve eğer konu, anlam bakımından beklenti içerisine girmezseniz izlenebilir bir yapıya sahip. Oyuncu performanslarının da ortalama seviye olduğu film, boş zaman filmlerine ekleyebileceğimiz bir yapımdır. Bu yüzden canınız sıkılıyorsa ve ne olursa izlerim yeter ki bişey olsun diyorsanız kafa dağıtmak için izlenebilir. Fakat aradığınız yapımda konu, senaryo, oyunculuk, anlam vb. unsurlar arıyorsanız sitemizde yer alan başka incelemelere göz atmanızı tavsiye ederim.

Atmosfer

Hababam Sınıfı Yeniden

Hababam Sınıfı Yeniden atmosfer bakımından oldukça komik, eğlenceli bir yapıya sahip. Her ne kadar böyle bir atmosfere sahip olsa da sürükleyicilik bakımından beyninizi boşa almanızı gerektirecek bir yapım. Bunun sebebi, konuyla senaryo arasında kurulamamış iletişim olarak değerlendiriyorum. Üstüne bu sürükleyici olması beklenmiş ama olmamış yapımın yönetmen tarafında konuya ve senaryoya dair çekim açısından başarılı olunamaması işin cabası.

Hababam Sınıfı Yeniden, eski hababam filmlerini aratacak düzeyde modernize edilmiş ve hababam ruhuna ihanet edilmiş bir yapımdır. Konu bakımından yaşanması gereken zorluklar senaryoya yansıtılamamış olduğundan dolayı eski filmlerden aşina olduğumuz ‘mesajlar’ bu filmde yok. Bu yüzden her ne kadar film eğlenceli de olsa, bize sık sık işlenen duyguyu geçirememektedir. Bu da piyasa da olan ismi lazım olmayan ama serisinin altıncı filmi yayınlanmış olan yapım gibi çokta bir manası olmayan bir yapım olmuş.

Hababam Sınıfı Yeniden Film Oyuncuları

Hababam Sınıfı Yeniden

Hababam Sınıfı Yeniden film oyuncuları bu yapımdan mıdır bilinmez ama profesyonelliğe yakışmayacak performans sergilemişlerdir. Filmde yer alan oyuncuların geneline yansımış bir şaşkınlık ve acemilik durumu söz konusudur. Bu yüzden canlandırdıkları karakterlerin işlemek istediği duyguları işleyemeyen oyuncular filmin sürükleyiciliğini büyük ölçüde etkilemiştir. Aslında ekip olarak üstlerinde bir acemilik bulunmakta ve karakterlerinin getirdiği sorumlulukları tam manasıyla karşılayabilmiş değillerdir. Binaenaleyh, karakterleri canlandıran oyuncular hakkında yorum yapmaktan ziyade karakterlerden bahsetmek daha doğru olacaktır.

Mehmet Hoca (Altan Erkekli), hababamın bulunduğu erkek lisesinin yeni müdür yardımcısıdır. Görevine henüz yeni başlamış olan Mehmet Hoca, hababamı hem sever hem de yer yer onlardan usanır. Fakat değişmeyecek tek gerçek hababam, Mehmet Hocanın evlatlarıdır. Bu başıbozuk erkek grubunun yaptıklarını sineye çeker, onları okulun sahibine karşı korur ve kollar.

Hababam Sınıfı Yeniden Filminin Sol Anahtarı La Minör Bülent (Toygan Avanoğlu), okulun müzik öğretmenidir. Bülent Hoca hababamın en kolay dersini kaynattığı hocadır. Öğrencilerine müzik dersi vermek isteyen Bülent Hoca her seferinde öğrencilerin çaldığı darbukaya yenik düşerek dersi yarım bırakır. Ve hep birlikte oyun havası oynamaya başlarlar. Kolay kandırılabilir ve yönlendirilebilir bir karakterdir. Okulun İngilizce öğretmeni Huriye’den hoşlanmaktadır.

Buckingham Huriye (Hande Katipoğlu), okulun İngilizce öğretmenidir. Kendisi öğrencilerin ve öğretmenlerin arasında İngiltere’ye olan düşkünlüğü ile bilinmektedir. Her ne kadar bu sadece bir düşkünlükte olsa İngiliz gibi yaşamaya çalışmaktadır. Tek isteği öğrencilerine doğru bir İngilizce öğretmek isteyen Huriye Hoca, bunu başaramasa da çocuklarım dediği öğrencilerine derinden bağlıdır. Kendisinden hoşlanan öğretmenlerinden farkında olan Huriye bu durumu pekte önemsemez. O, asil bir kadındır.

İsot Kamil (Sadi Celil Cengiz), okulun beden eğitimi öğretmenidir. O da Bülent Hoca gibi okulun İngilizce öğretmeninden hoşlanmaktadır. Genelde Bülent Hocayla bu konuda yarışmaktadırlar. Huriye’ye kendini ispatlamaya çalışan Kamil, bu konuda başarılı olamamaktadır ama her seferinde şansını denemektedir. Onun en büyük rakibi La Minör Bülent’tir.

Diğer Oyuncular

Hababam Sınıfı Yeniden Filminin Yakışıklı (Yusuf Çim), arkadaşlarının ona yakışıklı olmasından ötürü taktığı bir lakaptır. Aslında gayet yakışıklıdır. Yakışıklı, hababamın en mantıklı karakterlerinden birisidir. Dengeli karakteri onu arkadaşları arasında saygın bir mertebeye ulaştırmıştır. Sınıftaki Didem’e aşıktır ve bu hisleri karşılıklıdır.

Didem (Özge Özacar), liseleri kapatıldığı için hababamın bulunduğu liseye nakleden kız öğrencilerin en güzelidir. Sınıfındaki Yakışıklı’ya aşıktır. Yakışıklıyla aynı karakteristik özelliklere sahip Didem, güzel olduğu kadar zekidir de.

Hababam Sınıfı Yeniden Filmin Racon İkonu Racon Faruk (Giray Altınok), sınıfın ağır abisidir. İnsanlar ondan korkar ama saygı da duyar. İşleri racona göre çözmeyi iş bilen Faruk her zaman arkadaşlarına karşı mesafeli bir karakterdir.

Duba Nuri (Sami Aksu), sınıfın yemeğe en düşkün ve iddaa konusuna yatkın karakteridir. Kendisine bunları misyon olarak belirlediğinden dolayı hayat felsefesi yemek ve iddaa üzerine kuruludur. Yemeğe düşkünlüğü arkadaşlarının ona Duba Nuri lakabını takmasına sebep olmuştur.

Filme katkı sağlayan diğer karakterler ve onları canlandıran oyuncular ise şunlardır:

  • Format Hasan (Fırat Albayram)
  • Ayça (Irmak Aydın)
  • Düzgün Ömer (Mustafa Karaoğlu)
  • Düldül (Hasan Say)
  • Dudu (Hülya Duyar)
  • Lütfullah (Osman Alkaş)
  • Beton Fikret (Deniz Yeşil Mavi)
  • Sıfırcı Bedaat (Nural Demirhan)
  • Bekçi (Vural Ceylan)

Konusu

Hababam Sınıfı Yeniden

Hababam Sınıfı Yeniden filminin konusu, Özel Çamlıca Erkek Lisesi’ne yakında kapatılan kız lisesinin öğrencilerinin gelmesiyle şekillenir. Okulu kapatılan kızlar hababamın bulunduğu liseye ve sınıfa düşer. Hababam tarafından çoşkuyla karşılanan bu hadise kızlar ve erkeklerin aralarında anlaşmazlıklarıyla kötü bir hal alır. Durumu eşitlemek isteyen öğrenciler karşılıklı sınırlar çekerler. En son sıra deniz tarafına bakan yatakhanenin paylaşılmasına gelir ama bir türlü anlaşamazlar. Bunun üzerine bir yarışma düzenlerler ve kazanan taraf istediği yatakhaneyi alabilecektir. Yarışma yapılır yapılmasına ama yarışma esnasında çıkan yangın sonrasında okulun malzeme deposu yanar. Bu işin cezası hababamın içinden birisine patlar ve seçilen kişi okuldan atılır. Onun okula dönebilmesi için seferberlik başlatan kızlar ve erkekler, arkadaşlarının tasarladığı ve hayal et yarışmasına katılmak istediği projeyle arkadaşlarını okula getirebileceklerine kanaat getirirler. Bu anlaşma sonrası kız erkek demeden proje üstüne çalışmaya başlayan bir sınıfın hikayesini izlemekteyiz.

Benzer Gönderiler

Bir Yorum Bırak