Anasayfa Dizi İncelemesi Messiah (Netflix) Dizi İncelemesi

Messiah (Netflix) Dizi İncelemesi

Yazan: islamsaka
0 yorum

Bugün ki dizi incelemesi Messiah üzerine olacak. Dizi 1 Ocak 2020 tarihinde Netflix üzerinden yayınlanmıştır. Henüz sadece 1. sezonu yayınlanmış olan dizinin yayında olan bölüm sayısı 10’dur. Künyesinde neredeyse hiçbir bilgi yazmadığından dolayı sizlere detaylı bir bilgi sunamıyorum fakat dizinin yaratıcısı Michael Petroni’dir. Gerilim kategorisi altında yayınlanan dizi konusu bakımından izleyicilerde büyük bir ilgi uyandırmıştır. 

Messiah Dizisi Resmi Tanıtım Fragmanı

Play Video

Messiah Dizisinin 2. Sezonu Ne Zaman Yayınlanacak?

Netflix veya dizinin resmi sosyal medya kanallarından bu konuyla ilgili herhangi bir resmi açıklama gelmemiştir. Dizinin yayınlanmasının üstünden genelde 1 ay geçtikten sonra Netflix tarafından devam edip etmeyeceğine dair resmi bir duyuru yapılmaktadır. Bundan dolayı bu miladını tamamlamasını beklemekten başka yapabileceğimiz bir şey maalesef yok.

Fakat büyük ihtimalle dizi Netflix tarafından devam kararı alacaktır. Bu kararı takiben dizinin 2. sezonu bir yıl sonra yani 2021 yılının Ocak ayında yayınlanacaktır. Tabii bu genel olgulara dayalı bir ifadedir fakat gerçekleşme ihtimali çok yüksektir.

Atmosfer

Messiah Netflix Dizisi

Messiah dizisi, mekan olarak oldukça çok çeşitlilik gösteriyor. Ülke bazında değişen mekanlarının değişmeyen tek bir unsuru var, başrol karakterine olan ilgi. İlgi ve bunun arkasında yatan sır perdesi, Al-Masih olarak tanınan kişinin bir sonraki hamlesi. Dizi, her ne kadar mekan olarak çeşitlilik gösterse de mekan bazında işlenen konuyu sıradaki mekana bağlamakta oldukça iyi bir iş çıkarmıştır. Genel konudan hiçbir zaman kopmayan dizi, ara geçişler dahil olmak üzere tüm sahnelerde bizi hem geriyor, hem de meraklandırıyor.

Bahsettiğim gibi, başrol karakterinin insanlara gelen gizemli yönü, oldukça merak uyandırmaktadır. Çekim açıları vb. unsurların tamamı dizinin içerisinde yer alan insanların merakı bize kadar çok net bir şekilde geçmektedir.

Messiah, atmosfer bakımından her ne kadar aksiyon içermese de gizem unsurlarından ötürü izleyici boğmayacak bir havaya sahip. Aksine, mükemmel bir şekilde kurgulanmış olan dizi, siz anlayıp dinleyemeden sizi içine çekecektir. Toparlayacak olursam, atmosfer bakımından bir ufak tefek uzatılan bakışmalar ve çekim odakları dışında bir sorun olmadığını söyleyebilirim.

Messiah Dizisi Oyuncuları

Messiah Netflix Dizisi

Dizi, şahsen yapımlarından tanımadığım fakat ilk karşılaşmam olsa da hayran kaldığım bir oyunculuk performansı sergileyen oyuncu kadrosuna sahip. Konuya katkı sağlayan oyuncuların hepsi karakterlerinden gelen sorumluluklarının altından sorunsuz bir şekilde kalkmış. İsterseniz oyuncularımıza ve canlandırdıkları karakterlere göz atalım.

Al-Masih (Mehdi Dehbi), Messiah dizinin başrol oyuncusu. Kutsal kitaplarda geçen, bizim Mehdi olarak isimlendirdiğimiz 11. imam. Söz konusu dizide bu karakter kutsal kitaplarda geçen tüm mucizeleri göstererek ismini gizlemektedir. İnsanların onun gerçekleştirdiği mucizelerden ötürü Al-Masih ismini verdiğini görmekteyiz. Karakteri canlandıran Mehdi Dehbi’nin senaryoya uygun bir şekilde eksiksiz oyunculuk performansı sergilediğini söyleyebilirim.

Aviram Dahan (Tomer Sisley), Messiah dizisinde İsrail asıllı bir ajan. Al-Masih’in bir grup insanı sınırlarına getirdikten sonra aldığı talimatla olayın soruşturmasına atanır. Al-Masih denilen kişinin bir düzenbaz olduğunu düşünen Aviram, insanları peşinden sürükleyerek diğer örgütlerin liderleri gibi bir konuma yükselmek istediğini düşünmektedir. Ayrıca Aviram, geçmişte yaşadığı olayların etkisini üzerinde barındırdığından dolayı, insanlara zulüm etmekten oldukça hoşnuttur. Al-Masih’in kim olduğunu öğrenmek için eline geçen her fırsatı kullanan bu ajan, sonunda Al-Masih’in gerçekten de onu destekleyen insanlar gibi ilahi bir kişi olduğunu düşünmeye başlayacaktır. Tomer Sisley bu karakterini fire vermeden canlandırmaktadır. Kendisi oyunculuk bakımından gayet iyi bir performans sergilemektedir.

Eva Geller (Michelle Monaghan), Messiah dizisinde, Al-Masih orta doğuda popülerlik kazandıkça CIA’in gündemine girmiştir ve bunu araştırması için soruşturmaya atanmıştır. Al-Masih’in bir terör faaliyetinin başrolü olup olamayacağını araştıran Eva, elinden geldiği kadar Al-Masih’i sıkıştırır. Onun hakkında kapsamlı araştırmalar yürüten Eva, insanları kötü bir eyleme sevk etmeyen Al-Masih’in geçmişini araştırma kararı alır. Ufak tefek bilgilere rastlayan Eva, bu bilgilerin Al-Masih’i al aşağı etmek için yeterli olmadığını bilir. Amma velakin, her ne kadar terör faaliyeti olduğunu düşünse de Al-Masih’i bir o kadar çekici bulur. Kocasının ölümü üzerine kendini işine adamış Eva Geller’in en büyük önceliği bu olayı çözmektir. Karakteri canlandıran Michelle Monaghan ise gayet başarılı bir oyunculuk performansı sergileyerek düşman karakter rolünde oldukça iyi bir iş çıkartmaktadır.

Felix Iguero (John Ortiz), Messiah dizisinde, Amerika Birleşik Devletlerinin ufak bir kasabasında kilisede görevlidir. Bir akşam kiliseyi yakmak üzereyken çıkan tehlikeli bir fırtınada kızı kaybolur. Bunun üzerine kiliseyi yakamayan Felix, Al-Masih kızıyla birlikte çıkıp gelene kadar bu düşüncesinde kararlıdır. Fakat Al-Masih’in gelip kilisenin içinde oturmasıyla birlikte ona ilettiği sorudan bu hadiseye Yaratanın engel olduğunu öğrenir. Felix yaşadığı bu hadiseden sonra kendini dinden uzaklaşmak üzereyken tekrardan sımsıkı bağlı bulur ve Al-Masih’in en büyük destekçisi haline gelir.

Dizinin ana karakterleri bu şekilde. Diğer göze çarpan karakterler ise şunlardır:

  • Anna Iguero (Melinda Page Hamilton)
  • Rebecca Iguero (Stefania LaVie Owen)
  • Miriam Keneally (Jane Adams)
  • Jibril Medine (Seyyid El Alami)
  • Samir (Fares Landoulsi)
  • Will Traers (Wil Traval)

Messiah 2. Sezonda Ne Olacak?

Al-Masih’e kurulan komplo ile birlikte sonlanan birinci sezonun arkasından, ikinci sezonun çok daha heyecanlı ve merak uyandırıcı olacağını düşünüyorum. Yaratandan aldığı vazifeyi sürdürmek için vazifesine devam edecek olan Al-Masih, bir süre Eva ile uğraştıktan sonra yıldızları barışacaktır. Sonunda yaptığı işlere engel olmaya çalışmayan Eva ile işleri kolaylaşacak olan Al-Masih’in, diğer ülkelerde vazifesini yapmaya başlayacağını düşünüyorum. Özellikle bir İtalya sahnesi beklediğim Messiah dizisi, Asya ülkelerinde de bizi karşılayabilir.

Konusu

Messiah Netflix Dizisi

Messiah dizisinin konusu: Kutsal kitaplarda geçtiği üzerine mehdi, dizideki kişilerin değimiyle Al-Masih dünyaya gelir. Müjdelenen eylemleri gerçekleştirmeye başlayan Al-Masih, karşısında CIA’i bulacaktır. Her ne olursa olsun herkesin etkilendiği Al-Masih, Yaratanın emri üzerine üstüne düşen görevleri yapmaya başlar. Bu süreçte arkasında büyük bir kitle toplayan Al-Masih’in bilinirliği gitgide artmakta ve insanlar ona karşı ilgi duymaya başlamaktadır.

Rise Of Empires: Ottoman dizisiyle ilgili Damla Sönmez‘in röportajı sitemizde yayınlandı. Göz atmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca instagram hesabımızı takip ederek sitemize eklenen içeriklerden anında haberinizin olmasını sağlayabilirsiniz.

Benzer Gönderiler

Bir Yorum Bırak