Anasayfa Dizi İncelemesi Rise of Empires: Ottoman Dizi İncelemesi

Rise of Empires: Ottoman Dizi İncelemesi

Yazan: islamsaka
0 yorum

Bugün ki dizi incelemesi Rise of Empires: Ottoman üzerine olacak. Netflix platformu üzerinden yayınlanan dizi, bugün (24 Ocak 2020) gösterime girmiştir. Yapımcılığı Kelly McPherson, Emre Şahin ve Sarah Wetherbee tarafından yapılan dizinin senaryosu Celal Şengör ve Emrah Safa Gürkan tarafından yazılmıştır. Yapım, tarih ve kurgu türleri altına girmektedir. Bu yüzden tarihi olayları aktaran dış sesler vardır. Bu dış seslerden Türkçe seslendirme Halit Ergenç tarafından, İngilizce seslendirme ise Charles Dance tarafından yapılmaktadır. Dizide ana mekan İstanbul vilayetidir. Zaten konusu bakımından İstanbul’un fethi anlatılmaktadır. Karga Seven Pictures ve STX Entertainment yapım şirketlerinin ortak yapımı olan dizinin yönetmenlik koltuğunda Emre Şahin oturmaktadır.

Rise of Empires: Ottoman Fragman

Rise of Empires: Ottoman 2. Sezon Ne Zaman Yayınlanacak?

Netflix platformu üzerinden yayınlanan Türk yapımı, İstanbul’un fethini anlatan başarılı dizi hakkında en çok merak edilen konulardan birisi de budur. Fakat ne yazık ki bu dizi mini dizi kategorisindedir ve 2. sezonu gelmeyecektir. Mini diziler, tek bir konuyu hedef alarak üretilen içeriklerdir. Anlatılmak istenen konu anlatılır ve dizi yayın hayatını konu bittikten sonra noktalar. Amma velakin, bu yapımın başarısı üzerine aynı kalitede üretilecek içeriklerle birlikte farklı varyasyonlarının gelme ihtimali de vardır. Bu dizi için çalışan ekiple aynı olmasa bile kalite açısından benzerlik gösterirse kesinlikle Netflix tarafından kabul görecektir.

İzlemeye Değer mi? Değmez mi?

Rise Of Empires: Ottoman net olarak kaliteli bir yapımdır. Kesinlikle izlemeye değer olduğunu söyleyebilirim. Bildiğimiz bilgiler dışında da İstanbul’un fethiyle alakalı bilgiler verilen dizi oldukça iyi düşünülmüş, araştırılmış ve kurgulanmış. Hiç sıkılmadan sonuna kadar tek seferde izleyebileceğiniz dizi, ciddi anlamda bugüne kadar izlenmesi gerekenler listeme hiç sorgulamadan aldığım bir yapım. O yüzden kesinlikle göz atmanızı öneririm.

Atmosfer

Rise of Empires: Ottoman

Rise of Empires: Ottoman, konusu bakımından savaş sahnelerine tanıklık ettiğimiz, genellikle karanlık bir havaya sahiptir. Tarihin gördüğü en büyük imparatorluklardan iki imparatorluk tek bir toprak parçası için birbirleriyle savaşıyorlar. Bunun etkisini mükemmel bir şekilde izleyiciye yansıtmayı başaran Emre Şahin, iki tarafında yaratanın kendi tarafında olduğuna ve bu şekilde savaşın psikolojik boyutlarına dayanabildiğine de dikkat çekiyor. Bunun gerçeklik payı var mıdır? Kesinlikle vardır. Bugüne kadar insanoğlunu ayakta tutan en büyük faktörlerden birisi de inançtır. O yüzden dizi gerçekçilik seviyesi her anlamda yüksek bir yapımdır.

Rise of Empires: Ottoman dizisi, tarihsel kurgu türlerinden anlayabileceğiniz üzere kurgunun yanında bir dış anlatıma da sahiptir. Profesörlerin yaşanan bu olayları yorumladığı yapımda, eklenen bu içerikler olayları çok daha rahat kavrayabilmemizi sağlamış. Her ne kadar savaşın etkisiyle karanlık, yer yer duygusal anlara da sahip yapsa ana odağı çok belirgin olan Rise of Empires: Ottoman, ara sahnelerden konu bağlamlarına izleyiciye oldukça keyifli bir deneyim yaşatıyor. Savaş sahneleri, karakterlerin konuştuğu sahneler, kullanılan dekorlar vb. çekim ekranına yansıyan her şey kusursuza yakın. Kusursuza yakın diyorum çünkü verilen bilgiler birkaç saniyeliğine hikayeden bizi koparsa da bu sadece saniyeler sürmektedir.

Rise of Empires: Ottoman atmosfer bakımından izleyici pişmanlığa uğratmayacak bir mini dizidir.

Rise of Empires: Ottoman

Rise Of Empires: Ottoman Oyuncuları

Rise of Empires: Ottoman oyuncu kadrosu bakımından birbirinden yetenekli ve değerli oyuncuları bünyesinde barındırmaktadır. Oyunculuk performansı konusunda neredeyse kusursuz bir iş görmekteyiz. Yer yer yan karakterlerin küçük tepkisizliklerini hesaba katmazsak her şey yolunda. Bu tepkisizlikler de göze çarpan derecede olmadığından dolayı oldukça küçük problemlerdir. Şimdi teker teker karakterleri incelemeye başlayalım.

Rise of Empires: Ottoman Başrol Oyuncusu Cem Yiğit Üzümoğlu

Fatih Sultan Mehmet (Cem Yiğit Üzümoğlu), babası sultan Murat’tan sonra tahta geçen ve İstanbul’un fethini düşleyen genç bir Osmanlı Sultanıdır. Mehmet, gençliğinden beri düşlediği bu hadiseyi tahta çıktıktan sonra gerçekleştirmek ilk önce divanın desteğini kazanmalıdır. Fakat ne buna ayıracağı zamanı ne de sabrı vardır. Henüz tahta çıkmışken planını gerçekleştirmek için hamlelerde bulunan genç sultan, Bizans’ın surlarını yıkmanın önem arz ettiğini bilmektedir. Bu yüzden çağın en yetenekli ve popüler top ustası Urban’ı getirtir. Ondan bu surları yıkabilecek bir top yapmasını ister ve bunun üzerine urban Şahin isimli topun çizimlerini tamamlar. Sultana bu projeyi gösterdikten kabul gören top 4-5 ay gibi kısa bir sürede dökülür ve taarruza hazır bir vaziyete getirilir. Kuşatma günü gelip çattığında yaklaşık 70 topla birlikte Bizans surlarını dövmeye başlayan Mehmet, bu kuşatmanın bu şekilde işe yaramadığını düşünür.

Yeni bir hamle geliştirmek için uzun bir süre düşünen Mehmet sonunda, Haliç bölgesinden gemileri boğaza indirerek surların en güçsüz tarafından düşmanını sıkıştırma kararı alır. Galata tarafındaki Cenevizlilerle’de anlaşan Sultan, hiçbir problem yaşanmadan gemileri karadan yürüterek boğaza geçirir. Bu sayede hem Avrupa’dan gelecek destekleri önleyecek hem de düşman surlarının zaaflarının olduğu bölgede hakim olacaktır. Çağ kapatıp, çağ açan bu savaşın komutanı Fatih Sultan Mehmet’i canlandıran Cem Yiğit Üzümoğlu, eksiksiz bir oyunculuk performansı sergilemiştir.

Dönemin Bizans İmparatoru Konstantin ve Cenevizli Komutan Giovanni

Konstantin (Fatih Gülnar), dönemin Bizans imparatorudur. Mehmet’in tahta geçişinden hiçbir endişe duymayan ve Mehmet’i kaale almayan imparator en büyük yanılgılarından birisini yaşayacaktır. Mehmet tahta çıktıktan sonra onu kendi akrabasıyla sınayan Konstantin, haraç ve vergi değerlerini yükselterek Mehmet’i sindirmek istemiştir. Fakat bu hareketinde başarısız olan Konstantin, yüzyıllarca ayakta kalmış Roma İmparatorluğunu yıkacak ilk yanlış hamlelerden birisi yapmıştır. Mehmet’in kuşatma kararı almasına karşı Avrupa’dan destek isteyen Konstantin, sadece Cenevizliler’in gönderdiği paralı ama oldukça profesyonel askerleri alabilmiştir. Oyunculuk anlamında bir eksiği olmayan Fatih Gülnar, karakterinin getirdiği bütün sorumluluklarını gayet iyi bir şekilde taşımayı başarmıştır.

Giovanni Giustiniani Longo (Birkan Sokullu), Ceneviz’den gelen paralı askerlerin komutanıdır. Savunma konusunda ün salmış bir komutan olan Giovanni, Bizans’ın surlarını korumak ve Osmanlıları püskürtmek için Konstantin’den para almaktadır. 700 kişilik orduysa neredeyse imkansızı başararak bir ay boyuncu surları eksiksiz olarak savunmuştur. Sonunda Osmanlı’nın taarruzuna dayanamayan Giovanni geri çekilme kararı almışken vurulur. Acilen tedavi edilmesi gereken istemeyerek askerlerinin yanından çekilmek zorunda kalır. Askerleri, komutanlarının cepheden ayrıldığını görünce geri çekilir ve kale bozguna uğrar. Her ne kadar hayatını kurtarmak için geri çekilse de ok yarası onu kaçmak üzere bindiği gemide öldürür. Muhteşem bir performans sergileyen Birkan Sokullu, resmen karakteri bedeninde yaşamış.

Rise of Empires: Ottoman Hikayeye Dolayı Yoldan Katkı Sağlayan Karakterler

Mara (Tuba Büyüküstün), Sırp prensesi olan Mara, Mehmet’in üvey annesidir. Sultan Murat’ın 3. karısı olan Mara, küçük yaşta saraya gelen Mehmet’in en büyük destekçisidir. Mehmet’in Mara Ana dediği Mara’nın hiç çocuğu olmamıştır. Bu açığı Mehmet’le tamamlayan Mara her konuda Mehmet’in destekçisidir. Tuba Büyüküstün, karakterini layıkıyla canlandırmıştır.

Zağanos Paşa (Ushan Çakır), Sultan Mehmet’in sağ koludur. Mehmet, tüm planlarını ve askeri hususlarını Zağanoş Paşayla paylaşır ve uygulamaya koyar. Yiğit, cesur bir paşa olan Zağanos, zafer veya yenilgi olması fark etmeksizin Mehmet’i desteklemektedir. Bu karakteri canlandıran Ushan Çakır ise gayet yerinde bir performans sergilemiştir.

Çandarlı Halil Paşa (Selim Bayraktar), dönemin sadrazamı ve Mehmet’in hocasıdır. Küçüklükten beri Mehmet’in yıldızlarını barıştıramadığı sadrazam tam bir bürokrattır. Kuşatma esnasında Bizans ile görüşmeler yaptığı ve ateşkes için Sultana direktifler verdiğinden dolayı savaş sonrası  ihanet suçuyla idam edilmiştir.

Geriye kalan karakterler ve oyuncular şunlardır:

  • Loukas Notaras (Osman Sonant)
  • Therma (İlayda Akdoğan)
  • Jason Goodwin (Galip Erdal)
  • Lars Brownworth (Rıza Karaağaçlı)
  • George Sphrantzes (Mustafa Dinç)
  • Baltaoğlu Süleyman Bey (Kutay Kırşehirlioğlu)
Ottoman Oyuncuları

Konusu

Rise of Empires: Ottoman dizisinin konusu, babasından sonra tahta çıkan Mehmet’in İstanbul’u fethidir. Bu uğurda yaptığı planları, zorlukları konu edinen dizi, tamamen kurgu değildir. Bu yüzden tarihsel bir dayanağı olan dizi, tamamen gerçeğe uygundur. Hem Bizans, hem de Osmanlı tarafının yaşadığı olayların anlatıldığı bu mini dizide Hz. Muhammed’in de müjdelediği şanlı, güzel komutan ve ordu olmak için savaşan Osmanlı İmparatorluğunu görmekteyiz. Aynı şekilde yüzlerce yıllık bir geçmişe sahip Bizans’ın (Roma İmparatorluğu) bu akıma karşı kendilerini nasıl savunduğunu görmekteyiz.

Sitemizde yayınlananlardan hemen haberdar olmak için instagram sayfamızı takip etmeyi unutmayın. Ayrıca son günlerde oldukça popüler olan Messiah dizisinin incelemesi sitemizde paylaşıldı. İncelemeyi okumanızı tavsiye ederiz.

Benzer Gönderiler

Bir Yorum Bırak