Anasayfa Film İncelemesi Sıfır Bir Film İncelemesi

Sıfır Bir Film İncelemesi

Yazan: islamsaka
0 yorum

Sıfır Bir Film Fragmanı

Bugün ki film incelemesi 10 Ocak 2020 tarihinde vizyona giren Sıfır Bir üzerine olacak. Filmin yapımcılığında bir kişi veya filmden bağımsız bir şirket yer almıyor. Evet, bu adamlar kendileri finanse ediyor, kendileri çekiyor ve dağıtım anlaşmalarını yapıyor. Yapım şirketi olarak tedavülde Sıfır Bir Yapım geçmektedir. Toplamda 98 dakika (1 saat 38 dakika) süren film dram kategorisi altında vizyona girmiştir. Dağıtımcılığını CGV Mars Dağıtım‘ın üstlendiği Sıfır Bir konusu bakımından ülkemizde hali hazırda devam eden hassas noktalara değinmektedir. Yönetmen koltuğunda Sıfır Bir’in dizi versiyonunda da oturmuş, Kadri Beran Taşkın oturmaktadır. Kendisinin filmde ortalama bir iş çıkardığını söyleyebiliyorum. Bunun sebebi, sahne geçişlerinin çok hızlı olması, çekim açılarının yer yer senaryoyu yansıtmaması. İlaveten Sıfır Bir, büyük çekim bütçelerine sahip olmadığından dolayı oyuncuların birçoğu gönüllülük esaslı oynamaktadır. Yani, film gerçek anlamda oyunculardan oluşan bir kasta sahip değil.

Atmosfer

Sıfır Bir

Sıfır Bir, insanların girip çıkmak istemeyeceği, belalı, tehlikeli alanlarda işleniyor. Çekimde kullanılan mekanlar genelde kenar köşe diye tabir ettiğimiz yerler. Bundan dolayı konu dahilinde oluşan karakter çerçevesi entelektüel birikimi olmayan, işleri kara düzende çözmeye çalışan, kendi kanunları olan kişiler. Bunun türevi yapımlarda, bu tip şartların getirdiği antipatik etkiler her zaman oluyor ve Sıfır Bir filminde de olduğunu söyleyebilirim. Fakat oyuncuların doğallığı filme ayrı bir gerçekçilik kattığından ötürü her ne kadar aksettirilen ortam antipati toplayabilse de kesin bir şekilde itici olduğu söylenemez.

Sıfır Bir, senaryo bakımından karanlık, boğucu bir atmosfere sahip. Gerçi, gerçeklikle kıyaslarsak büyük bir doğruluk payı olduğu kesin. Her ne kadar film aksiyon filmi gibi gözükse de izlemeye başladığınızda her olayın bir dram sarmalına bağlandığını göreceksiniz. Bu bağlantılar yönetmen tarafından yer yer mükemmel, yer yer ortalama bir şekilde işlenebilmiş. Açık konuşmak gerekirse işin teknik boyutundan ziyade izleyiciye hissettirilmek istenen duygular sorunsuz hissettiriliyor.

Oyuncular

Sıfır Bir

Sıfır Bir filminde yer alan oyuncular ve canlandırdıkları karakterler için teker teker yorum yapmayacağım. Bunun sebebi profesyonel oyunculuk kariyerlerinin ve kıyaslayabileceğimiz yapımlarının olmaması. Yazının başında da bahsettiğim gibi, film düşük bütçeyle çekilmiştir. Bu yüzden oyuncular için yüksek bütçeler ayırmaları söz konusu değil. Fakat, filmde yer alan oyuncuların birçoğu oyuncu dahi değil. Ha bu bir dezavantaj mı? Bu film için değil çünkü bir ekibe yorum yaparsak gayet güzel iş çıkarıyorlar amma velakin bireysel performanslarının pekte iyi olduğunu düşünmüyorum. Sıfır Bir film oyuncuları bir ekip halinde varsayılırsa ortalamanın üstünde bir performans sergiliyorlar.

Peki Sıfır Bir film oyuncularının eksikleri var mı? Var, evet. Özellikle filmin konusunu oluşturan küçük kız oyuncunun varlığı, performansı ve diğer karakterlerin ona karşı tutumu oldukça yetersiz. Bir karakterin başından geçenleri baz alarak senaryo yazılıyorsa bu karakterin yapımın içerisinde sönük kalması beceriksizlik olarak değerlendirilir. Yönetmen ve oyuncuların tamamı konuya bağlı kalmak adına bu karaktere daha fazla önem göstermeleri gerekirdi. Fakat bu husus filmin akışını bozmuyor, sadece derinliğini baltalıyor.

Sıfır Bir Filmi İzlemeye Değer mi Değmez mi?

Sıfır Bir, her ne kadar yapımında, senaryosunda ve oyunculuklarda problemler var gibi gözükse de gayet izlenebilir bir yapıya sahip. Bu yüzden ön yargıyla yaklaşmadan gidip bir göz atmanızı öneririm. Fakat film içerisinde olay örgüsü çok zayıf olduğundan dolayı filmi sürükleyici hale getiren tek şey sahnelerin hareketliliği. Bunu dikkate almanızı öneririm.

Konusu

Sıfır Bir

Adana’da eskiden yaşadıkları suç dolu hayatlarını bırakma kararı alarak İzmir’e yerleşen üç (Savaş, Cihat ve Azad) arkadaş, geçmişi geride bırakarak hayatlarına yeni bir sayfa açarlar. İzmir’de kendilerine oto yıkamacı açarak helal para kazanma düşüncesindedirler. Ancak her ne kadar hayatlarına yeni bir sayfa açmış olsalar da kader onları tekrardan bu yola iter. Melek adında peçete satarak geçinen bir kızın annesinin ölümü üzerine Melek’in yardım çığırışları sırasında Melek, tekin olmayan adamlardan yardım ister. Başına gelebileceklerden bir haber olan Melek, umduğu yardım yerine karşısında kendisine tecavüz etmeye çalışan bir adam bulur. Bu adamın elinden kurtulmayı başaran Melek, Savaş, Cihat ve Azad’ın oto yıkama dükkanına doğru koşar ve onlara sığınır. Melek’i susturmak için arkasından gelen adamlar üç arkadaşın hışmına uğrarlar ve bunun bir bedelinin olacağını söylerler. Ve bu üç arkadaş kendilerini geri dönüşü olmayan bir yolun içinde bulur.

Bu yazının kopyası tumblr hesabımızda da paylaşılmaktadır. Hesabımızı takip etmeyi unutmayın. Diğer film incelemelerine buraya tıklayarak göz atabilirsiniz. Sıfır Bir filmiyle ilgili düşüncelerinizi konunun altındaki yorum alanında paylaşmayı unutmayın. Sizce nasıl bir filmdi?

Benzer Gönderiler

Bir Yorum Bırak