Anasayfa Haberler Tomris İlk Türk Kadın Hükümdarı Filme Dönüşüyor

Tomris İlk Türk Kadın Hükümdarı Filme Dönüşüyor

Yazan: islamsaka
0 yorum

Tomris, M.Ö. 6 yüzyıllarda yaşadığı düşünülen Türk tarihinin ilk kadın hükümdarı. Saka devletinin kraliçesi. Akan Satayev’in yönetmenliğini yaptığı filmde konu olan bu güçlü Türk kadın kahramanını izleyeceğiz. Film dram, tarih türleri altında 10 Nisan 2020 tarihinde sinemalarda vizyona girecek. Filmin Türkiye yapımcılığını ise Siyah Beyaz Film şirketi üstlenmektedir. Sitemizde son günlerde oldukça tartışma yaratan ve popüler olan Messiah dizisinin incelemesi mevcut. Göz atmanızı tavsiye ederim. Ayrıca yayınlanan içeriklerden facebook sayfamızı takip ederek hemen haberinizin olmasını sağlayabilirsiniz.

Tomris Hatun Filmi
Tomris Hatun Filmi

Saka Devleti ve Hükümdarları

Konu bakımından oldukça etkileyici ve epik bir hava uyandıran filmin milli duygularımızı son zerresine kadar uyandıracağını düşünmekteyim. Barışçıl ama savunmaya önem veren Tomris Hatun, üzerlerine akımlar düzenleyen Ahameniş İmparatorluğuna karşı Saka (İskit) devletini korumaya çalışmaktadır. Tomris’in takındığı savunma anlayışı bir zayıflık olarak nitelendiren Büyük Kiros bu düşüncesinde ileride yanılacağını bilmemektedir. Oldukça güçlü ve birleşik bir yapıyla karşılaşacak olan Büyük Kiros çocuk yaşta gördüğü Tomris’in hakkında yanıldığını savaş meydanında anlayacaktır.

Tomris Hatun, gözü pek bir savaşçı olmak ve bulunduğu coğrafyadaki Türkleri bir arada tutmak istemektedir. İmparatorluğu tekrar eski gücüne kavuşturma gayesiyle çıktığı bu yolda önüne birçok engel çıkacaktır. Bu engellerden kurtulmayı nasıl başardığını 10 Nisan 2020 tarihinde sinemalarda hep birlikte göreceğiz.

Wikipedia'ya Göre Tomris Hatun...

Aynı çağda Pers ve Medya’da hüküm süren Ahameniş İmparatorluğu ile büyük bir mücadeleye girişmiştir. Tomris Hatun barışçıl ama savunmaya önem veren bir yapıya önem göstermiş, bunu bir zayıflık olarak gören Pers İmparatoru Büyük Kiros ise hiç durmadan Saka topraklarına akın düzenlemiştir. Persler Saka topraklarına girdiği vakit yakılmış tarlalardan başka bir şey bulamıyorlardı. Çünkü Sakalar geri çekiliyor ve savaş için uygun bir mevzi ve an bekliyorlar, bu olmadığı takdirde de savaşa girişmiyorlardı. Sakaları kovalamaktan bıkan Büyük Kiros İran’a geri dönmek zorunda kalıyordu. Bir süre sonra kendisine tabî olması ve kendisiyle evlenmeyi kabul ettiği takdirde Tomris Hatun ile uğraşmayacağını vadetti. Tomris Hatun bunun bir oyun olduğunu biliyordu ve teklifi reddetti.

Buna kızan Büyük Kiros büyük bir ordu toplayarak tekrar Saka topraklarına girdi. Bu orduda savaş için eğitilmiş yüzlerce köpek de vardı. Tomris Hatun artık kaçmanın yarar sağlamayacağını anlayıp uygun bir alan seçip Büyük Kiros’un ordusunu beklemeye başlar. İki ordu aralarında birkaç kilometre kalacak bir biçimde mevzilenir. Güneş battığı için savaşa tutuşmazlar ancak gece Büyük Kiros bir hile düşünmüş ve iki ordunun arasında bir çadır kurdurmuştur ve içinde güzel kızlar ve yiyecekler ve şarap bulunan çadıra ansızın saldırı düzenleyen Tomris Hatun’un oğlu ve beraberindeki kuvvetler, içerideki birkaç Pers’i öldürüp eğlenceye dalmışlardır. Ancak birkaç saat sonra bir baskın düzenleyen Pers kuvvetleri çadırı basıp Tomris Hatun’un oğlu da olmak üzere içerideki Sakaları öldürürler. Tomris çok sevdiği oğlunun ölümüne üzülür. Yemin ederek şöyle söyler: Kana susamış Kirus! Sen oğlumu mertlikle değil o içtikçe zıvanadan çıktığın şarapla öldürdün. Ama güneşe yemin ederim ki seni kanla doyuracağım! 

Ertesi gün yapılan savaşı Sakalar kazanır. Ok atmakta usta olan ve savaş arabalarını büyük ustalıkla kullanan Sakalar, savaş köpeklerine rağmen Persleri bozguna uğratır. Ölenler arasında Pers kralı Büyük Kiros da vardır. 

Tomris Hatun sözünde durur ve Büyük Kiros’un kesik başını kan dolu bir tulumun içine atar. Tomris Hatun, Büyük Kiros’un kafasını kan dolu bir fıçıya atarak “Hayatında kan içmeye doymamıştın, şimdi seni, kanla doyuruyorum!” der.

Türkçe Altyazılı Film Fragmanı

Benzer Gönderiler

Bir Yorum Bırak